המדריך - חמש דרכים לבניית דימוי עצמי חיובי אצל הילדים

      איך לעזור לילדינו להיות מאושרים ובעלי דימוי עצמי גבוה?
 

אחד מהיתרונות החשובים של ילד בעל דימוי עצמי גבוה הוא שהוא מרגיש ראוי ומוערך גם בלי קשר לביצוע ספציפי, ולכן הוא גם מנסה דברים חדשים גם כאשר אינו בטוח שהוא עומד להצליח.
לעומת זאת, ילד בעל דימוי עצמי נמוך יימנע מלהתנסות במצבים לימודיים וחברתיים רבים, וכיוון שהוא ממעט לנסות, קטֵן הסיכוי שלו להצליח, וקטן גם הסיכוי שלו לצבור הצלחות וחיזוקים שישמשו אותו להמשך דרכו.

 

לפעמים קורה לנו שבמקום לחזק את הבטחון של הילד שלנו בעצמו, אנחנו בעצם עלולים לתרום לחוסר הבטחון שלו.
זה לא קורה בכוונה כמובן, אבל אנחנו נוטים לעשות במקומם (כדי שהדברים יתבצעו יותר מהר), או אולי משבחים על ציור שעשו בלי בכלל להתעמק בו (ובטוחים שאנחנו משמחים את הילד ומעודדים אותו) או אולי אפילו כועסים על כשלונות ושוכחים לשבח על ההצלחות.

אם נסתכל על זה מעיני הילד, נראה שהמסר שאנחנו כנראה מנסים להעביר לא עובר נכון:
לפעמים הוא מקבל שבחים על כל דבר נחמד שעשה,
בדרך כלל הוא לא מקבל משוב על נסיונות ומאמץ אם לא הצליח, ולעיתים אנחנו גם נותנים לו הרגשה שעדיף שנעשה במקומו כי הוא עושה את הדברים לאט או לא כל כך טוב...


מיד תדעו חלק מהדרכים כיצד ניתן לעזור לו להרגיש בטוח יותר בעצמו,  אבל יש משהו שחשוב לי שנזכור:

אף אחד לא מושלם, ואף אחד לא נולד מושלם...
אף ילד לא ידע ללכת לפני שניסה (ונפל וניסה שוב ושוב),
אף ילד לא התחיל מיד לדבר בצורה רהוטה וברורה,
ובכלל - כל התנהגות טובה ומעולה דורשת אימון.

כל ילד אוהב לדעת שרואים שהוא מתאמץ, ועל זה לקבל הכרה ושבח.
כל ילד היה רוצה לדעת שהוא מסוגל ולהתנסות בעצמו. 
כל ילד רוצה שיאמינו בו.

 

ולכן, על מנת להתחיל ליישם כבר עכשיו ולעזור לילדים להעלות את הביטחון העצמי בחרתי חמש נקודות שנראות לי חשובות ויעילות וגם פשוטות יחסית ליישום.
והנה הראשונה שבהן:
תנו לילדים לבחור מבין כמה אופציות וגם תנו להם אחריות: הילד שלנו צריך להרגיש שהוא יכול להחליט על עצמו (מי לא שמע את הביטוי הזה מהילד שלו שיקום 😂) וגם שסומכים עליו (בעיקר אתם, ההורים שלו).


לארבע הדרכים הנוספות מוזמנים להוריד את המדריך.

יש להירשם כאן לקבלת המדריך אליך למייל
  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram

 עלי-  

קרן עתי לוי, נשואה ואמא לשניים, חוקרת אושר, מרצה ומדריכת הורים.

"כושר האושר" הוא מרחב להורות המתמחה באימון, הדרכה וטיפול משפחתי להגשמת האושר האישי | זוגי | משפחתי לילדים והורים בשיטת "כושר האושר" אותה פיתחתי.

המרחב מאפשר ללקוחותיו לרכוש את ארגז הכלים הפרקטי של שיטת "כושר האושר" במגוון מסלולים ליווי והדרכה אישיים לצד סדנאות חוויה, הרצאות העשרה ומעגלי שיח לתמיכה, אלו מוצעים ללקוחות פרטיים, ארגונים ועסקים.

אתם מוזמנים ללמוד לפתח את כישורי האושר שלכם במשפחה, בזוגיות ובחיים דרך תהליכי צמיחה והתפתחות אישית ומשפחתית, הגשמה ומימוש מיטבי של פוטנציאל האושר הטמון בהורים ובילדים כאחד, בליווי כלים אינטראקטיביים חווייתיים ובאימון והדרכה יצירתית.

קרן עתי לוי, כושר האושר

keren@kosherhaosher.co.il   

 052-6026638