אנשים לא רוצים להיות מאושרים

עודכן ב: 24 פבר 2019

פרופ' דניאל כהנמן, פסיכולוג קוגנטיבי וחתן פרס נובל לכלכלה, טוען כי הוא השתכנע שאנשים לא רוצים להיות מאושרים!!!


בכתבה שנערכה עימו לפני כחודשיים (הלינק בהמשך) מסביר פרופ' כהנמן כי "אנשים לא רוצים להיות מאושרים, happy, במובן שבו הגדרתי את המושג הזה — של האני החווה כאן ועכשיו. לדעתי הרבה יותר חשוב להם להיות מרוצים, לחוות life satisfaction, מנקודת מבטו של 'האני הזוכר', של הסיפור שהם מספרים על החיים שלהם."


מחקרים שונים בעולם אכן מצאו כי האושר מורכב משלושה היבטים-מרכיבים שונים, ועל מנת להרגיש אושר שלושתם צריכים להיות חיוביים: שביעות הרצון, החוויות והמשמעות.

פרופ' כהנמן חקר במשך שנים רבות את מושג החוויות והטביע את המושג "האני הזוכר והאני החווה" על הפרשנות שלנו את החוויות, וחקר פחות את מרכיבי שביעות הרצון שאנו חשים ואת המשמעות שאנו נותנים לאירועים בחיינו.


התמקדות בחוויות בלבד אינה נותנת תמונה כוללת שלנו לגבי האושר מאחר והחוויות עוסקות בעיקר ברגע הזה, בהווה, בהרגשה שיש לנו בעקבות החוויה.


כשמתמקדים גם בשביעות הרצון הכללית, המושפעת ברובה מהצרכים שלנו וגם מהגנטיקה שלנו, וגם במשמעות שאנחנו נותנים לאירועים, המושפעת ברובה מסולם הערכים שלנו וממה חשוב לנו יותר ומה פחות – נוכל לקבל תמונה רחבה יותר על מידת האושר שלנו.


על כן בבואנו לחקור וללמוד ולפתח את כושר האושר עלינו להתמקד בשלושת המרכיבים – כל אחד לחוד ושלושתם ביחד.


אינני סבורה כי אנשים רוצים להיות רק בעלי שביעות רצון גבוהה אלא גם ליהנות מהחוויות ולייחס משמעות לדברים החשובים להם.


שיטת כושר האושר לוקחת בחשבון מעין שכלול של שלושה מרכיבים החיוניים לאושר: האחד הוא שביעות הרצון הכללית, השני הוא מרכיב החוויות והשלישי הוא מרכיב המשמעות.


הנה הלינק לכתבה:

https://www.haaretz.co.il/gallery/lifestyle/.premium-MAGAZINE-1.6516879


© 2020 by Keren Itay Levy

כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או לשכפל   טקסטים ותמונות מאתר זה