הספר החדש של קרן עתי לוי - "מדוע הילד שלך לא מרוצה"

עודכן ב: 7 נוב 2019

את המומחיות שלי בליווי הורים, ילדים ומשפחות החלטתי למקד בעיקר בתחום האושר. מצאתי כי הורים רבים מוטרדים מהאושר לטווח הארוך של ילדיהם וגיליתי שבצדק. תחום האושר נחקר רבות, אך לא רבים חקרו אותו בהקשר לילדים, ובעיקר לא באשר לדרך שבה ניתן לגדל אותם כך שיהיו מאושרים הן בילדות והן בבגרות.

הדרך לפתור אתגרים במשפחה בצורה המקדמת אושר דורשת הבנה, עיקביות ומסירות. עם זאת, כשמבינים את העקרונות היא הופכת לחלק מההתנהגות הטבעית וניתן להשתמש בה בכל תחומי החיים.

הכנסת האושר למשפחה – לכל חברי המשפחה וגם בכל תחומי המשפחה היא אפשרית כשעושים זאת בצורה שיטתית, ולעיתים נדרש ליווי צמוד כדי לאפשר את ההתפתחות וההסתגלות לשיטה ביומיום.

בליוויים הרבים שעשיתי, הן הקצרים והן ארוכי הטווח, השגנו תוצאות נפלאות. גילינו כמה בטבעיות ובשלווה ניתן להגיב לכעס טנטרום של פעוט, איך לנהוג כשהילדים שלנו רבים ביניהם, איך לעזור לילד שמרגיש מקופח בבית ואיך לעזור לילדים להעלות את הבטחון העצמי שלהם. תוך כדי עבודה גרמנו גם לזוגיות של ההורים להיות מאושרת יותר, מכילה יותר ושותפה יותר. המשפחה כולה הפכה למיקשה אחת עם מטרות משותפות ועם תחושת "ביחד" שלא היתה לפני כן.

כל אלו ועוד התאפשרו הודות לשיטה מוכחת ומסודרת וגם הודות להשקעה מצד ההורים שהחליטו לקחת את השליטה לידיים ולחולל שינוי בבית שלהם.

עם זאת, משפחה שלא תקבל החלטה שנדרש שינוי, שהמצב כך אינו נעים, אם בגלל עייפות מתמשכת של ההורים, תסכול, צעקות בבית, נסיון לפתור את הבעיות בכל דרך אך ללא הצלחה - לא תוכל להגיע לשינוי המיוחל שאותו היא רוצה להשיג ולא תוכל להתנהל בשלווה ובנועם בבית ולפתור את הבעיות.

לא משנה כרגע אם אתם הורים שלא ישנים בלילות או אתם הורים לילד שמרגיש לא מספיק מאושר או אתם הורים לילד עם חוסר בטחון עצמי או הורים לילדים שכל הזמן רבים ביניהם ואתם לא יודעים איך הכי נכון להתנהג – אתם חייבים לשנות את המצב כי הוא לא ייעשה קל יותר והוא גם לא ייפתר מעצמו.

מהליווים שלי ומשיחות עם הורים בהרצאות ובסדנאות אני רואה כי הורים רבים מגיבים לבעיות ולמשברים בכל פעם בצורה שונה, לפי מה שקראו או שמעו ש"נכון" לעשות. הורים אחרים מגיבים מהאוטומט. צורות התנהגות אלו מבלבלות את הילדים ואפילו אותם עצמם ואינם תורמים דבר לאושר או להרגשה טובה ומקרבת.

בעיני, פתירת בעיות בדרך לא מקצועית וללא ליווי מקצועי עלולה להיות מסוכנת, שכן הנזקים שעלולים להיגרם כשבעיות אינן מטופלות יכולים להשפיע לכל החיים (למשל, ילד שלא עוזרים לו לפתח את הדימוי העצמי שלו בילדות עלול לסבול מדימוי עצמי נמוך גם כמבוגר וכך להגיע להישגים נמוכים לעומת מבוגר שיש לו דימוי עצמי גבוה).

בעבודתי כמלווה משפחות, כמדריכת הורים וכמאמנת אישית אני נתקלת רבות בהורים שהחליטו לחסוך כסף ולא להיעזר באנשי מקצוע כדי לפתור בעיות שיש להם במשפחה. הם קראו, שמעו מחברים ויישמו כל מיני שיטות חינוך שלא התאימו להם ולילדים שלהם, ולעיתים ניסו בכל פעם שיטה אחרת וגרמו לנזק גדול אף יותר.

מה שהם עשו היה למשל יישום שיטת לימוד שינה שהצליחה לחברים שלהם, וכשהם התקשו עם גבולות וסמכות הם יישמו שיטה אחרת שאותה אימצו אחרי ששמעו שהיא עובדת. ההורים האלה לא הבינו ששיטת חינוך צריכה להיות עיקבית, ובאותה שיטה ניתן להשתמש כדי ללמד ילד לישון (אם רוצים), ללמד אותו מהם הגבולות ולהיות הורים סמכותיים. ההורים האלו לא הבינו שאין סתירה אלא להפך, כל התחומים משיקים זה לזה וכשיש דרך אחת מתאימה למשפחה היא תשמש אותה לאורך כל הדרך, עם הילדים הצעירים וגם כשיגדלו.

ההורים שלא הצליחו לפתור את הבעיה שלהם מספרים שהשיטה שניסו נכשלה, ולכן הם מנסים אחרת. כשהדרך החדשה שאותה ניסו נכשלת גם היא, הם מאשימים את הילדים או את הספר שממנו קראו...

לפעמים משהו שהם יישמו מצליח, ולמשל הפעוט לא יוצא מהמיטה ולא מטייל בלילה, והם חושבים שהנה הצליחו, אבל אז כשהוא עובר למיטה של גדולים ממיטת המעבר הם מגלים שהוא לא מקשיב להם ויורד מהמיטה והם לא מצליחים לשחזר את ההצלחה הקודמת.

אם אני צריכה לתת שם ללמה זה קורה, הייתי אומרת שזה קורה כי אין להם שיטה מסודרת ודרך עיקבית!

גם לי, בתחילת דרכי ההורית לא היה ברור מה לעשות ואיך לגדל ולחנך את ילדיי ואת העצות קיבלתי מאנשים הקרובים לי, ולעיתים לצערי, קיבלתי גם עצות גרועות כיוון שזה מה שהם ידעו. עברו שנים עד שהבנתי שייעוץ עם מומחים בתחום ההורות זה דבר שכדאי מאד לקחת, בעיקר בתקופות הקשות.

כאשר מגדירים יעד של משפחה מאושרת וילדים מאושרים למען ההווה והעתיד, זה מייצר חזון והבנה לאן המשפחה שואפת להגיע וברגע שיש לנו שיטה מסודרת, ההרגשה במשפחה וההתמודדות עם האתגרים היומיומיים הופכים להיות הרבה יותר מבוקרים, רגועים וממוקדים. כל מה שהחלטנו עליו ומסייע לנו להגיע ליעד הזה מקבל את הפוקוס וכל מה שלא מקדם אותנו לא.

שיטה סדורה היא הדבר הטוב ביותר שיקרה לכם בהורות שלכם ובמשפחה שלכם!

אז קדימה, בואו נראה מה עלינו לעשות כדי להגיע אל המשפחה המאושרת ולגדל את הילדים כך שיהיו מאושרים.

לפני שאסביר לכם מהי שיטת 'כושר האושר' רציתי לשתף אתכם בסיפורי האישי כדי שתבינו מדוע אתם ואני דומים, וכמו כן תבינו איך הפכתי מאמא מתוסכלת ומבולבלת למייסדת שיטת חינוך, למחברת הספר "מילד מאושר למבוגר מאושר", למרצה, מנחת סדנאות, למלווה של הורים ומשפחות עם כלים רבים שעוזרים לקבל שליטה על האושר שלנו.

אם אתם רוצים לדעת, להבין וליישם את הדרך שבה תוכלו לגדל את הילדים שלכם כך שיהיו מאושרים ועדיין לא יודעים בדיוק כיצד לעשות זאת, המדריך הזה הוא בדיוק בשבילכם.

לעומת זאת אם אתם הורים שלא אוהבים לקחת אחריות על היחסים עם הילדים ומצפים שמערכת החינוך תעשה בשבילכם את העבודה, או שספר ישנה את ההתנהגות של ילדיכם ואתם לא רוצים להשקיע מחשבה או זמן - אחסוך לכם את הזמן. המדריך הזה לא יעזור לכם, אולם אתם מוזמנים לדבר איתי בשמחה על אפשרויות הדרכה אחרות שאולי עשויות להתאים לכם במידה ואתם רוצים להתמקד בנושא אחד ספציפי שהייתם רוצים לעבוד עליו ולשנות אותו בבית עם הילדים.

הדרך הטובה ביותר לשינוי הנכון הוא שילוב של השניים: מצד אחד ללמוד איך להשתמש בשיטה כדי להתנהל נכון ולפתח את היכולת להיות מאושרים ומצד שני להבין יותר כיצד לפתור את הבעיה הספציפית שיש לכם כרגע, זו שמטרידה אתכם ממש עכשיו.

לי באופן אישי לקח שנים לייסד שיטה אחת שמשמשת אותי במקצועי כעובדת סוציאלית שטיפלה במשפחות, בנוער ובילדים עם האימון האישי ועם כלים שונים שרכשתי שעוזרים לי יחד עם מחקר מעמיק על תחום האושר, מרכיביו וכיצד ניתן לפתח אותו.

כיום אני מצליחה לעיתים אפילו בפגישה אחת לשנות צורות חשיבה ודפוסי התנהגות של הורים שגורמים לשינוי מהפכני אצלם בבית. הם מדווחים על בית נעים יותר, על פחות מריבות בינם לבין עצמם ההורים, על תגובות מתונות יותר למצבים שקודם הוציאו מהם כעס עצום. הם מבינים כיצד לגרום לילדיהם להרגיש טוב יותר, מוערכים יותר ומאושרים יותר, וכל זאת מבלי לגרוע ממעמדם כהורים מובילים וסמכותיים, אלא להפך.

במהלך השנים פיתחתי את שיטת כושר האושר שלי ודייקתי אותה גם לכדי ספר שנקרא "מילד מאושר למבוגר מאושר" שמשלב את עקרונות השיטה וגם עבודה עצמית, כך שאוכל לעזור אפילו בצורה ראשונית להורים שמחפשים תשובות ועזרה, וכל הזמן אני ממשיכה ללמוד ולדייק ולתת עוד פתרונות שיכולים לעזור.

משפחה מאושרת כמשהו משמעותי מצריכה מההורים השקעה, בעיקר תודעתית אבל גם כלים וידע והבנה כיצד ליישם בחיי היום יום.

משפחה שלא דואגת לאושר של הילדים שלה בגיל צעיר, ולא דואגת למשפחה מאושרת עלולה להחמיץ את ההזדמנות לתת את המקסימום לילדים שלה, כך שיצליחו ויגשימו את עצמם בבגרותם.

הבעיה הגדולה שאני מזהה אצל הורים היא שהם לא מבינים מספיק כמה האושר הוא משמעותי וחשוב אף מעבר להרגשה לא טובה בתקופה מסוימת.

הרבה הורים מזהים שהילד שלהם לא מרוצה, שהוא עצוב יותר, משווה את עצמו לאחרים כל הזמן, מתוסכל, חושש מהתמודדויות חדשות ולא מספיק מאמין בעצמו. הם מקווים שזה מצב חולף ושארוע זה או אחר, או חוג כזה או אחר ישנו את המצב הזה ויתנו לו בטחון ושמחה.

באותה מידה, הורים שלא מגשימים את עצמם מדחיקים הרגשה לא מספיק מאושרת ומספרים לעצמם שכשהילדים יגדלו הם ישקיעו בעצמם ובאושר שלהם או כשיהיה יותר כסף הם יוכלו לעשות דברים שמסבים להם אושר.

הדחייה הזו והשכנוע העצמי שהבעיות עם הילדים יסתדרו לבד עם הזמן, או שהילדים יהפכו לשמחים כשיגדלו, או שהאושר שלהם עצמם יגיע כשדבר זה או אחר יקרה כאילו מדובר בקסם הם אלו שגורמים להם לעשות הרבה טעויות בדרך וכך אט אט הם מתרחקים מהשגת המטרה. לדוגמה הם מבזבזים המון אנרגיה בלכעוס על הילדים ובלריב בינם לבין עצמם על דרך החינוך או לחפש בכל פעם חומר אחר שקשור לבעיה נקודתית שבו אומרים להם מה לעשות במקום להבין שיטה אחת שתהיה מתאימה לאורך כל הדרך ולכל המשפחה.

אם כך אתם מתנהלים כיום הדבר החשוב ביותר שתקבלו כאן כרגע זו העצה לעצור הכל ופשוט להתבונן. החיפושים אחר התשובות גורמים לכם לתסכול וגם לעייפות רבה. התשובה מצויה בעצירה והתבוננות, הבנה של התמונה השלמה של מה חשוב לכם במשפחה שלכם, אפיון ובניית תכנית פעולה אפקטיבית ומשם הכל יהיה יותר קל וברור.

לאחר הבנת התמונה השלמה נוכל לראות את סדר הפעולות שהחלטנו עליו, ונוכל לראות מהי נקודת הפתיחה שבה אנחנו נמצאים כעת ונגלה מה הפער בין נקודת הפתיחה שלנו לבין מה שצריך לקרות כדי שהילדים שלכם יהיו מאושרים והמשפחה שלכם תהיה מאושרת.

את הפער הזה יש לצמצם כמה שיותר מהר! בלעדיו הילדים שלכם לא יכולים להיות מאושרים ושלמים עם עצמם! זה כל כך פשוט, אולם הורים רבים מנסים בכל זאת להתנהל עם הילדים ולנסות לשנות את המציאות בכל מיני דרכים ולא מצליחים לעזור לילדים שלהם.

משום מה הם מעדיפים לפעול בחוסר הגיון מוחלט למרות שזה ברור מהצד שאין שום סיכוי שמשהו ישתנה בתוצאות שלהם במידה וימשיכו לפעול באותה הצורה. ככה הילדים שלהם ימשיכו להיות לא מאושרים והבעיות שלהם עם הילדים יישארו אותו הדבר!

כך לדוגמה משפחה שבה יש ילד שאינו מאושר ממשיכה להראות לו שיש לו את כל הסיבות להיות מאושר, למרות שזה לא עוזר והילד ממשיך להרגיש את אותה ההרגשה וההורים לא מבינים למה כלום לא משתנה.

תנו לי להבטיח לכם שכך לא יקרה השינוי הגדול! הוא יקרה רק במידה ואתם מספיק רציניים לגבי ההורות שלכם, מספיק נחושים להפוך להיות הורים מנהיגים שרוצים לתת לילדים שלכם כלים לחיים. הוא יקרה ברגע שתודו שהילד שלכם זקוק לעזרה שלכם והוא לא צריך לחכות!

חשוב לי לומר שכל משפחה צריכה להתאים את הפעולות והיעדים בשבילה. ילדים מאושרים מסיבות שונות, אבל האושר עצמו מתקיים כשמתקיימים כללים ומרכיבים מסוימים שאותם יש ליישם ולהתאים לילדים שלנו.

ילד שיש לו המון צעצועים לא יהיה מאושר אם יהיו לו עוד ועוד צעצועים, כשם שילד שאין לו חברים לא יהיה מאושר אם יהיו לו חברים במידה והוא ילד שמעדיף להתבודד.

ההתאמה והיישום של מרכיבי האושר צריכים להיות קשורים לילד עצמו ולא לתבנית שזהה לכל ילד.

בנוסף העזרה לילדים להיות מאושרים צריכה להתייחס למשפחה הספציפית שלכם, למה חשוב לכם, למה חשוב לכם עבור הילדים שלכם וגם להורים שאתם רוצים להיות.

אם חשוב לכם להתחיל לפתור את הבעיות מהר - צרו קשר לקבלת המדריך 052-6026638

לקבלה באימייל ולרכישה 052-6026638

© 2020 by Keren Itay Levy

כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או לשכפל   טקסטים ותמונות מאתר זה